ACİL ÇÖZÜM-  İÇME SUYU

ACİL ÇÖZÜM- İÇME SUYU

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

2 Gündür Nasa’nın Mars ve Ay’da su arayacağına dair haberler dolaşıyor.

https://tr.euronews.com/2021/09/21/nasa-ay-n-guney-kutbundaki-bir-kratere-su-bulmak-icin-robot-gonderecek

Dünya üzerinde , elimizin altındaki suyu ve kaynaklarını daha verimli , temiz kullanmak adına adım atmayanlar saçma sapan işlerle , milyonlarca dolarla oyun oynuyor.

Bizler yinede aklı başında hareket etmek zorundayız.

Suyu Nasıl Üretiriz ?

Gezegenin yüzeyi %71 oranında suyla kaplı olsa da okyanusları ve buzulları çıkarırsak kullanılabilecek tatlı su kaynakları toplam suyun %1’inden bile az. İşte bu yüzden dünya genelinde hala temiz suya erişemeyen insan evladı pek çok. Kuraklık ve nüfus artışını da hesaba katarsak temiz suya ihtiyaç fena artıyor demektir. Gördünüz mü bilmiyorum, kadının kilometre yolu yürüyüp, kafasındaki kabı doldurmayı umduğu çamurlu göle geldiğinde gölün kuruduğunu görüp de kahrolduğuna tanık olun, oturup ağlarsınız.

E şimdi ne olacak? Suyu tasarruf mu edeceğiz yoksa su mu üreteceğiz?

Suyu tasarruflu kullanmak gerektiğini anlamayan yok herhalde. Ama tasarruf etmek bize yetmeyecekse o zaman suyu üretmenin yollarına bakmak lazım.

• Teorik olarak iki hidrojen atomuyla bir oksijen atomunu yan yana koymak yeterli olacak denebilir ancak bu iş için büyük miktarda enerji gerekiyor. Patlayıcı hidrojenle yakıcı oksijenin oluşturacağı büyük reaksiyon, işi astarı yüzünden pahalı hale getiriyor.

• Suyu elde etmenin bir yolu da atmosferdeki nemi kullanmak. Amerikan ordusu için geliştirilen bir projede kristale benzeyen çok gözenekli metal-organik malzemeler kullanılıyor ancak bunun için geliştirilen malzemeler henüz ekonomik olmaktan uzak görünüyor. Diğer yandan bu yöntemle elde edilecek suyun miktarı, havadaki neme ve sıcaklığa da çok bağlı olduğundan ticari ürün haline gelmesi için zaman gerekiyor.

• Tatlı su üretmenin bir başka yolu ise deniz suyundan üretmek. Bunun için iki yöntem var. Bunlardan biri suyu kaynatıp buharlaştırdıktan sonra tekrar yoğuşturmak, diğeri ve asıl kullanım alanı bulan yöntem ise membran filtrelerle tuzu süzmek(ters ozmos). Her iki yöntem de yüksek miktarda enerji gerektiriyor. Buna rağmen bu teknoloji giderek daha yaygın bir şekilde kullanılıyor ve bu pazarın önümüzdeki birkaç yıl boyunca %9 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.

Petrolün ve deniz suyunun bol olduğu ortadoğu ülkelerinde, termik elektrik santrallarında yan ürün olarak ısı enerjisi elde edildiğinden buralarda suyu kaynatarak tuzun ayrıştırılması ekonomik nedenlerle daha sık kullanılıyor. Ancak petrol fakiri Afrika ülkelerinde yenilenebilir enerji kullanan tesisler kurmak daha mantıklı.

Membran filtrelerin kullanıldığı yöntemde kullanılan elektrik enerjisini yenilenebilir şekilde üretmek ve süzülen tuzu bertaraf etmek en önemli iki konu. Süzülen tuzlu suyu tek bir noktadan tekrar denize vermek deniz ekosistemi açısından çok sakıncalı. Bundan dolayı da büyük kapasiteli tesisler ve bunların tuz-yoğun geri dönüşlerini denize deşarj etmek yerine daha fazla sayıda ve görece küçük kapasiteli arıtma tesisleri kurarak ve deşarjları çok noktadan yapmak en makul çözüm görünüyor.

Daha çok teknolojik açıdan baktığımız suyun üretimi konusu doğal olarak ekonomik açıdan da çok hayati. İklim değişikliğine bağlı kuraklık, kirlilik ve nüfus artışı gibi nedenler suyun arzını tehlikeye atacaksa maliyetini de artıracak demektir. Şimdiden Mısır ve Sudan, Etiyopya ile savaşın eşiğine geldi baraj yüzünden. ABD’de eyaletler bile kendi aralarında su paylaşımı için çekişirken biz 1 kilo çikolata için 17 ton su tüketmeye devam edelim.

Hanımlar, Beyler! Siz yine de suyu tasarruf edin. Winter is coming..

Oyunuzu bırakın


Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Yorumlar

yorumlar

GENEL