Bilimin Sessizliğini Koruduğu 6 Yeni Keşif

Bilimin Sessizliğini Koruduğu 6 Yeni Keşif

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Yüzyıllar önce yaşamış insanlar bu dünyaya öyle güzel öyle ihtişamlı ve öyle yaratıcı şeyler yapmışlar ki hala daha sırlarını çözemiyoruz. Bugün de size bilim dünyasının hala açıklayamadığı en gizemli yerlerden bahsedeceğiz.

1. Kofun :

 Bu yapay adalar, Japon İmparatorluk ailesinin antik mezarları. Çok nadir durumlarda İmparatorluk Mahkemesi’nin izni ile arkeologlar bu bölgeyi ziyaret edebiliyorlar. Japonya’nın Sakai şehrinin tam merkezinde yer alan adalara ise sıradan halkın girişleri tamamen yasak. Bu anlamda anahtar deliğine benzeyen adalar tüm gizemini korumakta. Peki siz bu gizemli Kofun adası hakkında ne düşünüyorsunuz?

2. Konark Güneş Tapınağı :

Konark Güneş Tapınağı Hindistan’ın Odisha şehrinde bulunan ünlü bir tapınaktır. Onu bilim dünyasında gizemli yapan şey ise tapınağın güney ve kuzey tarafından bulunan tekerlekler. Çapı yaklaşık 3 metre olan tekerleklerden 24 tane bulunuyor. Bu tekerleklerin her biri, güneş saati olarak görev yapan sekiz daire dizisine sahip. Bazılarına göre, 24 tekerlek, günün saatlerini temsil ediyor; diğerlerine göre ise her bir çift çarkın yılın bir ayını işaret ediyor. Ayrıca güneş arabası haftanın günlerini sembolize ettiği söylenen yedi at tarafından çekiliyor. Tapınağın güç aurasıyla ilgili de çok sayıda tartışma bulunmakta. Yerlilere göre kule içine inşa edildiğine inanılan bir çift mıknatısın yaydığı büyük bir güç aurası bulunmakta. Mıknatısların kralın tahtının havalanmasına ve sık sık kıyı şeridinde sahil boyunca gezinmesine olanak sağladığına dair söylentiler ortalıklarda geziniyor. Ama hiçbiri bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

3. Baalbek :

Sırada dünyanın en görkemli tapınağı Baalbek var. Baalbek tapınak şehri Lübnan’ın Beyrut şehrinde bulunmakta. Roma İmparatorluğu tarafından inşa edilen Baalbek antik kentinin gizemi 18 metre uzunluğundaki sütunları ve her biri 800 ton ağırlığında olan taşlarıdır. 100 binlerce yıl öncesinde inşa edilmiş bu yapıların normal boyutlardaki insanlar tarafından teknolojik makineler olmaksızın yapılması imkansızdır. Peki gözümüzle gördüğümüz bu nefes kesici yapılar nasıl ve kimler tarafından inşa edilmiştir? İşte bir diğer bilimin bir türlü cevaplayamadığı soru.

4. Kailasa Tapınağı :

Kailasa Tapınağı, tek parça taştan yontulmuş dünyanın en büyük monolitiği. Hindistan’da bulunan tapınak 34 kaya manastırı ve tapınağı içinde barındıran Ellora Mağaraları’nın bir parçasıdır. Bu harika tapınağın inşaası için yaklaşık otuz yıl gibi bir süre boyunca Charanandri tepelerindeki dikey bazalt uçurumlardan 200.000 ton taş çıkarıldığı tahmin ediliyor. Ayrıca, tapınağın sadece keski ve çekiç kullanılarak yontulduğu da söyleniyor. Yerel halk arasında dolaşan bir efsaneye göre ise bu devasa tapınak sadece 1 haftada inşa edilmiş. Kailasa Tapınağı ile ilgili Babür dönemine dayanan ilginç bir hikaye de vardır. Evrengzib hükümdarlığı boyunca Babürler tapınağı yıkma girişiminde bulunmuştur. Tapınağı yıkmaya 1000 işçinin gönderildiği söyleniyor. Ancak tapınak ne yapılırsa yapılsın yıkılmamış sadece küçük hasarlar almıştır. Bunun üzerine ise yıkımdan vazgeçilmiş. Bu özelliğiyle de Kailasa Tapınağı tüm gizemini yıllardır korumakta.

5. Petra :

Ürdün’ün en önemli turizm merkezlerinden biri olan Petra Yer Altı Şehi, Hor Dağı’nın eteklerinde kurulmuş. Milattan önce altıncı yüzyılda inşa edilmiş olan Petra Yer Altı Şehri, kocaman bir şehri meydanı, devasa şehir tiyatrosu ve sahip olduğu kalesi ile görenleri şaşkına çeviriyor. Unesco Dünya Mirası Listesinde bulunun bu yer altı şehri aynı zamanda Petra Antik Kenti’nin en önemli parçasıdır. Kentin en gizemli yönü ise yapılış sebebidir. Petra’nın kral mezarlarını ve gizli bir hazineyi korumak amacıyla inşa edildiği düşünülmektedir. Bunun yanında Petra’nın bulunduğu bölgede milattan önce 10 bin yılına kadar yaşam izleri bulunmaktadır. Bu bulgular ise görünenin altında çok uzun bir tarihi geçmiş olduğunu işaret etmekte.

6. Veerabhadra Tapınağı :

 Hindistan’da bulunan Veerabhadra Tapınağı ise 16. yüzyılda inşa edilmiş. Bu eski tapınağın içerisinde çok sayıda heykel ve el işçiliğiyle yapılmış taşlar mevcut. Ancak bu tapınağın videomuzda olmasının nedeni bu gördüğünüz dev ayak izi. Taşın üzerinde bulunan devasa büyüklükteki ayak izi görenleri şaşırtıyor. Günümüz insanının ayaklarından kat ve kat daha büyük olan bu ayak izinin sırrı henüz bilim dünyası tarafından çözülmemiş. Ancak çok sayıda insanın aklına geçmişte devlerin yaşıyor olabilme ihtimalini getiriyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce bu ayak izi bir deve ait olabilir mi?

Bu ve yazımızdaki diğer gizemli yerler ile ilgili fikirlerinizi bize yorumlar kısmından yazmayı unutmayın.

Oyunuzu bırakın


Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Yorumlar

yorumlar

GİZEMLER