Düz Dünya Teorisi

Düz Dünya Teorisi

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

2015′ ten itibaren yeniden alevlenen ve bir düşünce veya teori olarak karşımıza çıkan Düz Dünya Teorisine ilişkin bir inanış hızla kıtalar arasında yayılmaya başladı. Bazı kişiler yapmış olduğu bazı deney ve testlerle mantıki olarak dünyanın resmen düz olduğunu kanıtlayan argümanlar ileri sürdüler. Bu argümanları diğer insanlar duydukça ve sınadıkca bu teoriye inanların sayısı git gide arttı.

Bu konuda bir dernek bile kuruldu. Dünyanın düz olduğuna inanalar derneği (Flat Earth Society) . Bu derneği, bazı gerçek düz dünyacılar, küre dünyayı bize inandırmaya çalışan güçlerin kurduğunu ve düz dünya teorisini sulandırmak ve gerçekleri gizlemek için trol olarak faaliyet gösterdiğini söylemekteler.

Düz dünya ile ilgili çalışmalar yapan ve bunu yüksek sesle ilk dile getiren kişi ve kurumların başında Odd TV, Eric Dubay, Dave Murphy ve Rob Skiba gelir.

Şimdi konuya yakından bir bakalım.

Öncelikle dünyanın küre şeklinde olduğunu nereden biliyoruz ?

Uzaktan gelen gemi direğinin yavaş yavaş önce ucu sonra ortası sonra tamamının görünmesi, güneşin bir dairesel yörüngede tepemizden geçmesi vb gibi bir takım coğrafi sınamalar bu konuda bize fikir vermekte. Ancak, gözümüzle görmedikten sonra bu sınamalar kesinlikle dünya bir küredir cevabını vermemektedir. Belki daire diyebilirsiniz ama bu basit coğrafi testler ile küre diyemezseniz. Gözün yapısı, sınırlı ufuk noktası ve perspektif bize o hissi vermekte ? Dünyanın küre (globe) olduğunu ispatlamak için onun dışardan (uzaydan) bir fotoğrafını çekmek gerekiyor.

İşte bize, dünyanın küre olduğunun yegane kanıtı Nasa’ nın 1972′ de çektiği bu fotoğraftır.

Bu fotoğraf ile dünyanın düz mü yoksa küre mi olduğuna ilişkin bütün tartışmalar son bulmuştur.

Boyanmış Hali

Amerikalılar aya gittiklerin de, bize doğru gerçek dünya fotoğrafını acaba gösterdiler mi?

Bir diğer soru Amerikalılar gerçekten aya gittiler mi? Gittiler ise bu fotoğraf ihtimal çekilmiş olabilir. Peki ya hiç gitmediler ise bu fotoğrafa sizce ne kadar inanmalıyız? Gitmediler ise o zaman bu fotoğraf %100 yalan olduğu ortaya çıkar. Amerikalıların film stüdyo işleri çok iyidir.

O fotoğraf bir yalan ise o halde küre olduğunu görmediğimiz dünyanın gerçekten bir küre olduğunu bilebilirmiyiz?

Neden bize bunu göstersinler bizi kandırsınlar ne çıkarları var gibi sorular yükselebilir. Nedeni çok basit aslında. Bir kere çıkarları çok. Kendisini çok daha güçlü göstermek ve dünyayı yönetme noktasında bir adım ileriden gitme, parasını ve ekonomisini daha güçlü kılma, bilgi çağında bazı bilgileri ve gerçekleri saklama ve o bilgilerden kendi çıkarlarına uygun faydalar oluşturma vs uzar da gider.

Peki dünyaya geri gelelim. Yüzyıllardan beri hemen hemen tüm uygarlıklar dünyanın düz bir tepsi üzerinde olduğuna inandılar. Mayalar, İncalar, Hindular ve Yahudiler.

Dünyanın şekline inananlar düz dünyacılar ve küresel dünyacılar olarak ikiye ayrıldı. Dünyanın gerçekte düz olduğu konusunda bir dizi kitap da yazılmıştır.

Bu kitaplar da yıllardan beri okullarda bizlere anlatılan tüm coğrafi bilgileri de doğrulayan düz dünya haritaları anlatılmıştır. Düz dünya modeli ile küre dünya modeli kolayca birbirine çevrilebilmektedir.

Birinden çıkan verilerin aynısı diğerinden de çıkabilmektedir. Belki de gerçek düz dünya haritasını küreye dönüştürdüler ve tüm insanlara sizin aslında yaşadığınız yer işte böyle bir küre dediler.

Şurasını iyi biliyoruz ki düz dünyacıların iyi bir haritası yok.

1473 yılında Nicolaus Copernicus ilk defa Güneş sistemi merkezli bir modeli ileri sürdü ve dünyanın küre olduğunu söyledi. Ama bu söylem ciddi delillere dayanmıyordu.

Sadece 19. yy ortalarından beri bazı insanlar dünyanın küre olduğunu yüksek sesle söylediler. Aslında dünyanın küre olduğunun söylemi insanlık tarihinde çok uzun bir süre değil. Ama şu an bilim böyle demektedir. Peki bilim dediğimiz yanlış yorumlanmış bir kaç coğrafi sınama ve gerçekliği hakkında şüpheli olan bir kaç fotoğraf mı?

Örneğin NASA’ nın gönderdiği bu üç fotoğraf biri biriyle uyuşmuyor. Çünkü 3 fotoğrafta Kuzey Amerika’nın boyutları birinde orta boylu birinde büyümüş sonra tekrar küçülmüş. Bu nasıl oluyor da oluyor. Yoksa Photoshopu ehil insanların eline vermediler mi? Bilmiyoruz.

Düz dünyacıların inanışına göre güneş merkezli bir sistem yoktur. Biz güneşin etrafında değil bilakis güneş bizim etrafımızda dönmektedir. Dünya küre-top değildir, dümdüzdür ve üzerinde gök kubbe olarak adlandırılan bir gökyüzü bariyeri vardır.

NASA’nın da buna benzer söylemleri var. Nasa, dünyadan çıkamıyoruz çünkü dünyanın etrafında Van Allen Radyasyon Kemeri ile çepeçevre sarılı olduğunu söylüyor.

NASA’nın uzay mekiği (ISS-international space station) içerisinde çekilen bir videoda elinde mikrofon astronotun yaptığı açıklama şu şekilde.

Şu an için sadece alçak dünya yörüngesi (Low Erath Orbit-LEO) içinde uçabiliyoruz. Yeni geliştireceğimiz sistemler ile bunun ötesine geçebileceğiz (Beyond Earth Orbit-BEO) .

Yine o zamanlarda Bilim Adamı (Science Guy) Bill Nye’ da şu şekilde bir açıklama yaptı:

Artık bunu kabul etmelisiniz maalesef dünyadan dışarı çıkamıyoruz. Sizin jenerasyonunuzun bilmesini istediğim bir şey var dünya üstü kapalı bir sistemdir.

Bill Nye

Dünya’yı Çevreleyen Görünmez Kalkan Van Allen Kuşağı

Van Allen kuşağı kısaca radyasyon yapıda olan bir tabaka. Dünyanın manyetik alanından kaynaklanan, astronot ve uzay araçları için tehlike teşkil eden Dünya’dan 11. 000 km uzaklıkta, yüksek enerjili zararlı ışınların Dünya’ya ulaşmasını engelleyen dünyayı çevreleyen görünmez bir kalkanın olduğunu bilim adamları keşfetmişti. (Adına Van Allen Kuşağı denildi) . Öncelikle bu kuşağı geçmek imkansıza yakın olduğu ifade edildi.

Yakın geçmişte de Obama önümüzdeki 10 yıl içerisinde alçak dünya yörüngesinin ötesinde keşif için gerekli sistemleri barındıran bir uçuş ekibi ile tüm testleri ve çalışmaları yapacakları yönünde bilimsel ve teknolojik bir açıklama yaptı ve artık Apollo teknolojisinin terkedilmesi gerektiğini söyledi. Sanki Obama bu konuşmalarıyla bize başka bir şeyler anlatmak istiyor.


Pekâlâ ayın dünyadan 384.403 km uzakta olduğu söylendiğine göre Van Allen Radyasyon Kemeri 16 Temmuz 1969′ da Apollo-11 in fırlatıldığı tarihte geçilmiş olması gerekmez miydi?

Pekâlâ 1969 yılının teknolojisi ile bu radyasyon kuşağı geçilebiliyorsa günümüzde nasıl oluyor da geçilemiyor da 2025 yılında BEO ya geçmeyi umuyorlar?

Yoksa aya hiç gidilmedi mi? Yoksa küre dünya bir yalan mı?


Uzaydan Atlayan Adam Felix Baumgartner

Avusturyalı paraşütçü ve yüksek atlamacı Felix, 14 Ekim 2012 tarihinde Meksika ‘da 39 km yükseklikten dünyaya atladı ve o tarihte bir dünya rekoru kırdı.

Normalde yolcu uçaklarının 5 ile 15 km yükseklik arasında uçuşlarını gerçekleştirdiğini biliyoruz. Bu durumda 39 km gerçekten alçak dünya yörüngesinde (LEO) uzay sayılabilecek bir yer, ve bu nedenle uzaydan atlayan adam diye anıldı. Atlama sırasında sport action kamerası ile bazı görüntüler çekti.

Felix’i 39km yüksekliğe çıkaran balon.

İlk atlayış anına bir bakalım.

Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi ilk atlayış anında ters açıdan dünya 39 km yükseklikten böyle görünüyor. Görüldüğü üzere küre (yani konkav) .

Bir çok kişi değişik yerlerde bu tarz fotoğraflara bakarak düz dünya teorisi ile kendileri aralarına hep bir mesafe koymaktalar.

Ancak atladıktan bir kaç saniye sonra tekrar ters dönüyor ve dünya böyle kase ( konveks ) gibi görünmeye başlıyor.

Çünkü Sport action kameralarda, bizlere en geniş açıda görüntü çekmeyi sağlamak için balık gözü lensler kullanılmaktadır. Ve bu da yukarıdan bize gösterilen dünya fotoğraflarının küreymiş imajını vermektedir.

Çünkü balık gözü lensler, eğer ufuk çizgisine paralel tutulursa, ufku bize düz bir çizgi şeklinde gösterir. Aksine objektifi hafif aşağı eğdiğinizde görüntüyü küre şekline, objektifi hafif yukarı kaldırdığınızda kase şekline dönüşmeisine neden olmaktadır.

Bu durumda da yukarıdan çekilen ve bize küre olduğunu ispatlayan tüm fotoğraflar anlamını yitiriyor.

Kur’an Bu Konuda Ne Diyor

Öncelikle Kur’an da dünyanın küre olduğuna ilişkin açık bir yazı bulunmamaktadır. İnananlar sadece bazı kavramaların etimolojik yapısına inerek evet bu Kur’an da geçmekte şeklinde yorumları vardır o kadar.

Bu konuda Kur’an ayetlerine bir göz atalım.

RAHMAN-33: Ey cinler ve insanlar topluluğu! Göklerin ve yerin sınırlarından çıkmaya gücünüz yeterse çıkın. Fakat özel bir güç olmadıkça çıkamazsınız.

NEML-88: Hem dağları görürsün de, onları (yerlerinde) sâbit sanırsın; hâlbuki onlar, bulutların yürümesi gibi geçer gider. (Bu,) herşeyi sağlam yapan Allah’ın işidir. Muhakkak ki O, ne yaparsanız hakkıyla haberdârdır.

ZARİYAT-48: Yeri de Biz döşedik, ne güzel yayıp düzenliyoruz!

ŞEMS (1-10) : Güneşe ve kuşluk vaktindeki aydınlığına, güneşi takip ettiğinde aya, onu açığa çıkarttığında gündüze, onu örttüğünde geceye, gökyüzüne ve onu bina edene, yere ve onu yapıp döşeyene, nefse ve ona birtakım kabiliyetler verip de iyilik ve kötülüklerini ilham edene yemin ederim ki, nefsini kötülüklerden arındıran kurtuluşa ermiş, onu kötülüklere gömen de ziyan etmiştir.

ŞEMS-10: Ve yeryüzüne ve onu yayıp döşeyene,

YASİN-38: Güneş de kendi yörüngesinde akıp gitmektedir. Bu, mutlak güç sahibi, hakkıyla bilen Allah’ın takdiri (düzenlemesi) dir.

YASİN-40: Ne Güneş Aya yetişir, ne gece gündüzü geçer. Hepsi bir yörüngede yüzer, gider.

ENBİYA-33: Geceyi, gündüzü, Güneşi ve Ayı yaratan da Odur. Bunların herbiri bir yörüngede yüzmektedir.

NAZİAT-30:

Diyanet İşleri: “Ardından yeri düzenleyip döşedi.”

Anlaşıldığı kadarıyla Kur’an da dünyanın küre şeklinde olduğuna ilişkin apaçık bir ifade bulunmamaktadır. Düz olduğuna ilişkin ise yine apaçık bir ifade bulunmamaktadır. Yorumlamalar ve kelime kökenlerine bakılarak iki manayı da bazı meal yazarları çıkarmışlardır.

Bu iki manayı direk görebileceğimiz iki meal yazarının var olduğunu görmekteyiz.

Birisi Süleyman Ateş’tir ki “ deve kuşu yumurtasından ” sadece o bahsetmektedir ve bu kendisinin yorumu olup diğer meal yazarları bu şekilde çevirmemişlerdir.

İkincisi Ümit Şimşek’ tir o meal çevirisini “ düzlenmiş ” olarak ifade etmiş ise de diğer meal yazarları bu kelimeyi “ döşenmiş ” ve “ yayılmış ” ve “ satıhlanmış ” anlamında çevirmişlerdir.


Tekrar ifade etmek gerekirse, gerek düz dünya modeli gerek küre dünya modeli şu anki bilimsel sorulara ikisi birden cevap verecek düzeyde olduğu görünmektedir. Ancak küre dünya modeli NASA fotoğraflarından dolayı önde görünmektedir. Ama o NASA fotoğrafları yalan ise şu an için gerçekte dünyanın küre olup olmadığını ve güneşin mi bizim etrafımızda yoksa bizim mi güneşin etrafında döndüğü dünyanın sınırlarından çıkıp bir bakmadıkça tam bir muamma olarak kalmaya devam edecektir.

Dünyanın düz olduğu konusunda özel seslendirme ile belgesel tadından video dizisi hazırlayan Youtube da karşılattığım Ersan JUAN’ ın videolarına ve LightAroundtheMoon kanalına bir göz atın derim.

Kalın sağlıcakla…Ersan Juan Videoları:
https://www.youtube.com/watch?v=itfZrsonA8A

https://www.youtube.com/embed/i9weu7Y0BbY

Felix Uzaydan Atlıyor

Oyunuzu bırakın


Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Yorumlar

yorumlar

DÜZ DÜNYA - UZAY