HUNZA TÜRKLERİ

HUNZA TÜRKLERİ

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Bugün size Afganistan – Pakistan sınırında yüksek vadilerde yaşayan Hunza Türklerini anlatacağım.

Dünyada kanser hastalığının olmadığı tek topluluk ve ayrıca ortalama yaş ömürleri de 120-150 arası. İnanç olarak Alevi, fakat kültür gelenek görenek olarak da tamamen Şaman’lar.

Hunza Türkleri, aslen Hun Türklerinden geliyor. Ortaasyadan yüzyıllar öncesinden bölgeye göç etmişler. Hun Türkçesi konuşuyorlar. Dünyanın tıp açısından en sağlıklı toplumudur. Dağlarda vadilerde göçebe yaşıyorlar ve tamamen doğal besleniyorlar.

İnanç olarak Alevi, fakat kültür gelenek ve göreneklerinde Şamanizm çok güçlü. Zaman içerisinde Alevilikle ile Şamanizmin/ Göktanrı sentezi bir inanca evrilmişler.

Hunza Türkleri dağlarda vadilerde hayvanlarla birlikte yaşıyorlar ve hayvan öldürmek yasak.Hunza Türklerinin güzelliği dillere destandır. Hunza Türkleri özerk bölgesinde savaş, cinayet, hırsızlık, vb asayiş sorunu yoktur.!

Hunza Türklerinde evde kadınların sözü geçerlidir. Ve toplumu ilgilendiren bir konuda karar alınacaksa otağ kurulur demokratik bir karar alınır. Otağ meclisine herkes katılır fikrini beyan eder ve kadın-erkek oy kullanır.

Şimdi ülkemizi istila eden Afganlıları bir düşünün. Çoluk,çocuk, hanım, eş, anne, babayı da talibanın insafına bırakıpta kaçtılar. Çünkü gelenler Türk değil. Puştindir. Hepside genç insanlar. Toprağı yurdu sanunması gereken insanlar. Yani toprağıda, namusuda talibana teslim eden insanlar. Puştinoğlu puştlar bunlar.

Hunza Türklerinde ise, toprak ve aile kutsaldır. Bırakın talibanın o bölgeye girmesini, bir çöpü bile söküp alamaz. Hunza Türkleri aynı zamanda iyi savaşçıdırlar. O insanları belki katledebilirsiniz. Ama asla teslim alamazsınız. Çünkü Türk kültüründe köle-cariye-esir yoktur. Türk aile yapısı buna tahammül göstermez.

Hunza Türklerinin olduğu bölgeye eski dönemlerde Çin ve Rusta eğemenlik kurmak istedi. Başaramadı. Son dönemlerde Abd. ve talibanda o topraklara girmeyi bile göze alamadı.

Hunza Türkleri Candır. Hunza Türkleri Kahramandır.

Oyunuzu bırakın


Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Yorumlar

yorumlar

TÜRK TARİHİ