Mona Lisa’nın Gözleri

Mona Lisa’nın Gözleri

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Sanat tarihçileri, Leonardo Da Vinci’nin gizemli Mona Lisa tablosunda, Mona Lisa’nın gözlerine resmedilmiş küçük sayılar ve harfler buldu.

Da Vinci’nin 500 yıllık Rönesans dönemi şaheseri, sanat tarihçileri ve çoğu insan açısından uzun zamandır merakı sürekli taze tutan bir bilmece gibiydi. Dan Brown’un hakkında yazdığı, çok satan Da Vinci’nin Şifresi kitabı daha sonra filme de çekildi.

2006 tarihli Tom Hanks’in başrolde olduğu filmde de karakterler, Mona Lisa’nın yanı sıra Da Vinci’nin diğer tablolarında gizlenmiş mesajları bulmaya çalışıyorlardı.

Bugün bile tablodaki albenili bir gülümsemesi olan ve bir o kadar da gizemli kadının gerçek kimliği hala kesin olarak bilinmiyor. Şimdi ise İtalyan Ulusal Kültür Mirası Komitesi üyeleri, Mona Lisa tablosunun yüksek çözünürlükle büyütülmüş fotoğraflarında Mona Lisa’nın gözlerinde harflerin ve numaraların görülebildiğini ortaya çıkardı.

Komite başkanı Silvano Viceti, “Çıplak gözle bakıldığında bu semboller görülemiyor, ama yüksek çözünürlükte büyütülerek bakıldığında net bir şekilde görülebiliyorlar” diye konuştu.

BAZI SEMBOLLER TANIMLANAMADI

Sağ gözde, LV harflerinin ressamın isminin kısaltması olarak yer aldığı belirtilirken, sol gözdekilerin bazı semboller olduğu, ancak henüz tanımlanmadığı kaydedildi.

Viceti, “Bunları tam olarak netleştirmek çok zor, ama CE ya da B harfleri gibi görünüyor. Resmin neredeyse 500 yıllık olduğunu ve ilk resmedildiğindeki kadar net ve canlı olmadığını unutmamak gerekiyor. Arka planda köprünün kavisinde 72 sayısı görülebiliyor ya da bu L harfi ile 2 rakamı da olabilir” diye konuştu.

DA VİNCİ’NİN KAFATASI BULUNABİLİRSE

Louvre’da sergilenen tabloyu incelemek için Paris’e giden Vinceti, komite üyesi Luigi Borgia’nın bir antika dükkanında eski bir kitap keşfettiğini ve bu 50 yıllık kitabın Mona Lisa’nın gözlerinin çeşitli işaretler ve sembollerle dolu olduğunu anlattığını belirtti.

Vinceti, “Bu araştırmanın henüz başındayız ve bu gizemin çok derinlerine inebileceğimizi ve mümkün olduğu kadar daha çok detayı ortaya çıkarabileceğimizi umuyoruz” dedi.

TABLOYA, DA VİNCİ KOYMUŞ

Vinceti ayrıca, “Bu sembolleri daha önce kimsenin farketmemiş olması dikkat çekici ve ilk incelemelerimizin ardından bir hata yapmadığımızdan ve bunların sanatçı tarafından tabloya konulduğundan eminiz” diye ekledi.

Vinceti, Fransız yetkililerden Da Vinci’nin kalıntılarının Loire Vadisi’ndeki Amboise Şatosu’ndaki mezarındaki kalıntılarının çıkarılması için izin isteyen grupta yer alıyor.

Grup, eğer ressamın kafatasını bulabilirlerse, bunu inceleyerek yüzünün resmini ortaya çıkarmak ve Mona Lisa’nın sanatçının kendi portresi olup olmadığını belirlemek istiyorlar.

Buna inanan çok sayıda kişi var. Bazı tarihçiler ise Da Vinci’nin eşcinsel olduğunu ve bilmecelere olan sevgisi nedeniyle kendisini kadın gibi çizdiğini düşünüyor.

Bir başka teori ise Mona Lisa’nın, Floransalı tüccarın karısı Lisa Gheradini ya da sanatçının annesi olduğu yönünde. Altı ay önce Vinceti yine dünya çapında yankı uyandıran bir keşfe imza atarak, Rönesans ressamlarından Caravaggio olarak da bilinen Michelangelo Merisi’nin kemiklerini İtalya’da Porto Ercole’de bir kilisenin bodrumunda unutulmuş halde bulmuştu.

TABLOYU YANINDAN AYIRMIYORDU

Vinceti, “Da Vinci, Mona Lisa’ya özel olarak önem veriyordu. Hayatının son yıllarında tabloyu gittiği her yere götürdüğünü ve onu güvenli bir çantada taşıdığını biliyoruz.

Da Vinci’nin çok ezoterik olduğunu, çalışmalarında mesajlar vermek için semboller kullandığını da biliyoruz. Diğer tablolarını da inceledik ve benzer sayılar ve harfler bulmadık.

Konuştuğumuz ressamlar ayrıca bunların buraya yanlışlıkla konulmasının mümkün olmadığını söylediler, yani burada Da Vinci’den bir mesaj olduğundan ve özel olarak onun tarafından gözlere gizlendiğinden eminiz.

Daha da ilginç kılan şu, bunlar gözün en karanlık yeri olan gözbebeklerine işlenmiş. Yani daha fazla görünmelerini isteseydi, gözün daha beyaz bölümlerine işleyebilirdi.

Soru, bunların ne anlama geldiği. LV’nin isminin kısaltması olduğunu biliyoruz, peki ya sayılar ve harfler? Belki de tablodaki kişiye bir aşk mesajı bile olabilir” diye konuştu.

Oyunuzu bırakın


Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Yorumlar

yorumlar

GİZEMLER