Olası Bir Zombi Kıyameti İçin 5 Bilimsel Neden

Olası Bir Zombi Kıyameti İçin 5 Bilimsel Neden

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Popüler kültürün son yıllardaki en büyük atılımı zombilerdir dersem sanırım yanlış olmayacaktır. Zombiler üzerine sayısız dizi, film çekilmiş binlerce roman ve makale yazılmış, özel danslar kareografize edilmiş hatta festivaller dahi düzenlenmiştir.

Kökeni haitideki vuudu büyücülerine dayanan, popüler kültürde ise öldükten sonra dirilip insan eti yemekten başka bir şey düşünmeyen zombiler için bilimsel olarak salgına yol açabilecek 5 konuyu sizler için araştırdım ve risk sınıfına göre sıraladım.

İşte zombi kıyameti için 5 bilimsel neden:

1. BEYİN PARAZİTLERİ

Parazitlerin, kurbanlarını beyinsiz zombi vari kölelere çevirmeleri doğada çok sık rastlanan bir şeydir. Toxoplasmosa Gondi adlı bir parazit  bize bunun ne kadar korkunç bir şey olabileceğini gösteriyor.

Bu parazit farelere bulaşıyor ancak sadece kedilerin bağırsaklarında çoğalabiliyor ve bunun bilincinde olarak farenin beynini kontrol etmeye başlıyor. Fare tek bir farkla gündelik hayatına devam ediyor oda kedileri tehtid unsuru olarak algılamıyor aksine onları bulmaya çalışıyor. Parazit bu şekilde fareleri kedilere yem yapıp daha fazla çoğalmayı başarıyor.

İnsanlar ve fareler genetik olarak birbirine çok yakındır. Yani bir zombi kıyameti başlaması için toxoplasmosanın biraz evrilip insanlara geçmesi yeterli olucaktır.

Zombie-Girls-1

2. NÖROTOKSİNLER

Nörotoksinler vucut fonksiyonlarınızı ölü sayılacağınız bir noktaya kadar yavaşlatabilecek çok komplike zehirlerdir. Kurbanlar bu durumdan alkaloidler ile uyandırılabilir. Ancak geri döndüklerinde eski hallerinde olmazlar; Yemek, uyumak, inlemek ve kollarını kasıp sersem şekilde hareket etmek gibi sadece iç güdüsel komutlarla hayatlarına devam ederler.

Haitide 1962 yılında clarvus isimli kadın ölü ilan edilip gömülmüştür. 18 yıl sonra tandıkları tarafından bilinçsizce yolda dolanırken bulunmuş ve eve götürülmüştür. Daha sonra evin köpeğini canlı canlı yediği resmi kayıtlara geçmiştir. Yapılan polis soruşturması sonucunda kadına bir vudu büyücüsü tarafından nörotoksin verilip şeker tarlasında köle olarak çalıştırıldığı büyücü ölünce serbest kaldığı saplanmıştır.

surunen-zombie

3. RAGE VİRÜSÜ

Halk arasında Delidana Virüsü olarak bilinen Rage Virüsü, ineklerin beyinlerine ve omurgalarına saldırıp hayvanı kendi türlerine karşı dahi vahşi bir hale sokuyor.

Bu virüs insanlara bulaştığında Yürüyüşte değişiklik, kasılmalar, odaklanma sorunları, doyma hissinin yok olması ve bilincin kaybolması şeklinde etkiler gözlemleniyor. Virüsün bir diğer özelliği ise çok hızlı evrim geçirip karakterini değiştirmesi olarak biliniyor.

zombie-selfie

4. NÖROJENEZ

Sizlerde mutlaka kök hücre araştırmalarını duymuşsunuzdur. Nörojenezler ölü beyin hücrelerinin yerini alabilen kendine has karatere sahip joker hücreler olarak tanımlanabilir.

Şu ana kadar tıp hastaları beyin hasarı hariç hemen her şeyden kurtarabiliyordu kalp pili, yapay kapakçıklar protezler vesaire. Ancak beyin öldüğünde dönüş yoktu. Fakat artık öyle olmak zorunda değil. Günümüzde, Nörojenler beyin travması geçirmiş hastaların beyinlerini bir yere kadar onarabiliyor. Henüz yolun başındada olsa kısa süre sonra bu tedavi ile ölü beyin hücrelerinin bir çoğunun yenilenecebileceği ön görülüyor.

Sorun şu ki beyin ölmeye dışarıdan içeriye doğru başlıyor. Yani ilk önce beynin sizi insan yapan korteks kısmı ölüyor. Hayatta kalmanız için korteks gerekli değildir yürümeniz yemek yemeniz için beyin kökünüz yeterlidir. Yani beyin ölümü gerçekleşmeye başlayan birini alıp beyin kökünü kök hücre tedavisi ile oluşturursanız elinizde bilinçsiz bir şekilde dolanan düşünce ve karakterden mahrum sadece hayatta kalmak için gereken temel iç güdülerle hareket eden bir insana sahip olursunuz.

zombie-1

5. NANOBOTLAR

Nanotbotlar, kendilerini kopyalayan, siz farkında bile olmadan bir şeyleri inşa edip yıkabilen mikroskobik robotlardır. Bu konuya günümüzde tüm dünyada çok büyük yatırımlar yapılıyor. Bilim şimdiden silikon çipleri bir virüse bağlayarak ilk nano-cyborgu yarattı bile. Elde edilen ilk bulgu ise cyborgların bünyelerinde bulunduğu canlı öldükten aylar sonra bile yaşamaya devam ettikleriydi.

Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde beyninize enjekte edildikten sonra hasarlı nöron bağlantılarını onarabilecek nano robotlar yaratılabilecektir. Yani yakın zamanda beyninize nanorobotlar olacağını garanti edebiliriz. Bunlar siz öldükten sonrada çalışmaya devam edeceklerdir. Yani beyninizde ki çürüyen hücrenin yerini alıp kaslarınızı eklemlerinizi ve davranışlarınızı kontrol edebilir ve bunu bedeniniz tam manasıyla çürüyene kadar devam ettirebilirler.

Nano robotlar karakterleri gereği kendilerini çoğaltabilme ve deneyimlerle öğrenme bilincine sahiptir. Vucudun sahibinin ölümü onlarında bir süre sonra ölümü anlamına gelmektedir. Bu yüzden nanobotlar bulundukarı vucudun ölümünün ardından sağlıklı bir kurban arayacak ve ısırarak kan yoluyla sağlıklı bedene kendilerini aktarıp kontrolü yeniden ele almak için hızla çalışmaya başlayacaklardır. Yeni kurbana geçen nanobot beynin korteksini devre dışı bırakarak beyin köküyle birlikte kontrolü ele alabilecektir. Böylece dünya sürekli genişleyen nano zombi insanlarla dolacaktır.

zombie-shot

Oyunuzu bırakın


Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Yorumlar

yorumlar

KOMPLO TEORİLERİ