Phaistos Diski

Phaistos Diski

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Sizlere bu sefer gizemi hala çözülememiş olan Phaisdos diskinden söz edeceğim.3 Temmuz 1908 yılında Girit adasının Festos şehrinde bulunmuş olan bu diskin üzerindeki resim yazısı Mısır Hiyeroglif yazısını andırmaktadır. Merkezden başlayıp çevreye doğru spiral bir helezon şeklinde kazılmış olan bu işaretler bugüne kadar sırlarını korumaktadırlar. Gerek Yunanca gerekse Latince ile uğraşan dil uzmanları bu işaretleri okumakta başarılı olmamışlardır. Günümüzde bu işaretleri bilgisayara yükleyip, makine mantığı ile çözmek için girişimler sürmektedir.

Diskin okunması için birçok girişimler olmuştur,Sümer,Mısır ve daha birçok eski yazıtlardan yararlanılmasına karşılık hepsi bir yerde tıkanmış ve okunamamıştır. Diski okuduğunu iddia eden birçok arkeolojistede inanılmamıştır, çünkü tam olarak hiçbir şekilde açıklama getirilememiştir. Diskin M:Ö:1700 den kaldığı saptanmıştır buda başka bir buluş olan Lineer A nın çağdaşı olduğunu gösterir.Disk üzerindeki bilinmeyenler,onun hakkında da birçok görüşe neden olmuştur ki bunların arasında sahte olduğu görüşü de vardır.
Disk pişirilmiş kilden yapılmıştır ve üzerindeki işaretler baskı veya pres şeklindedir.Ancak bölgede bu yazıya benzer bir tane dahi benzer yazının bulunamayışı,diğerlerinin elle yazılı olmasına rağmen bu diskte baskı kullanılması olayı tamamen bilinmezlere sürüklemiştir. Ayrıca simgeler hiçbir yazı türü ile benzerlik göstermemektedir.
Konu yoruma aşırı derecede açık ve bilinmeyen olduğu için ben de kendimi fazla yorum yapmaktan çekiyorum. Bunun bir bilgisayar diski olduğunu bile iddia edenler olduğunu söylersek konunun herşeye gittiğini söyleyebiliriz. Konu açılımında kısmen vikipediden de yararlandığımı eklemek isterim. Diskin her iki yüzünde farklı görünümde toplam 241 işaret var.

Oyunuzu bırakın


Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Yorumlar

yorumlar

GİZEMLER