SÜBLİMİNAL İFŞALAR

Subliminal Mesajlarla Beyin Kontrolü

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan, normal koşullarda fark edilemeyen, ancak bilinçaltımız tarafından ayırt edilebilen mesajlardır. Bu teknik özellikle reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu mesajlar bazen bir resmin içine saklanmıştır, bazen bir filmin belli karelerine, bazen de dinlediğimiz bazı seslere…

Bu mesajlar sayesinde normalde asla kabul edemeyeceğimiz bazı kavramlar farkında olmadan bilinçaltımıza yerleşir ve farkında olmadan tutum ve davranışlarımızda değişimler gözlemlenebilir.

Örneğin, insan kulağı sadece belirli titreşim sıklığı aralıklarındaki sesleri duyabilir. Oysa beynimizin yapısı ise, bundan daha düşük ya da daha yüksek frekansları algılayabilecek kapasitededir. 8-12 hertz dalga boyundaki subliminal mesaj içeren bir MP3′ü kulağınızla dinlersiniz, ancak içindeki gizli-mesajı beyniniz dinler. Bu esnada kulağınız hiçbir şey duymaz. İnternette ve paylaşım programlarında bu mesajları içeren MP3 dosyaları ve hatta yapan programlar bulunmaktadır. Hatta bu gizli mesajları frekans aralıklarına göre analiz ederek ortaya çıkartan yazılımlar dahi vardır.

Bir de film endüstrisinde kullanılan  25.Kare tekniği bilinmektedir. Sinema filmleri art arda gelen fotoğraf kareleri ile ortaya çıkıyor. Gördüğümüz bir anlık görüntü, 24 fotoğraf karesinden oluşuyor. Sonrasında verilmek istenen mesajla birlikte 25. kare oluşturulur. Son kare olan 25. kare de anlık bir görüntüden ibarettir aslında ve bu anlık görüntü içinde bize verilmek istenen mesaj bulunmaktadır. Göz, bu görüntüyü algılamaz, ama beyin algılar…

Subliminal teknikler aslında pek de yeni kavramlar değil. Neredeyse 1. Dünya Savaşından beri yazılı iletişim araçlarında uygulanmakta. Psikolog ve psikanalistlerin  “İnsanı nasıl etkileyebiliriz” sorusuna cevap arayışları 1950’lere kadar devam etti ve bugünkü şeklini almaya başladı.

1956 yılında İngiliz Broadcasting Yapım şirketi ilk olarak televizyon ekranlarından bu tür mesajlar ile izleyicilere ulaştı. Ardından Amerika, Kanada, Meksika gibi diğer ülkelerde de buna benzer denemeler yapıldı.

Deneyler sadece televizyon ile sınırlı kalmadı. 1958 yılında Chicago WAAF radyo istasyonu müzik yayınlarının altında bu tür mesajları yayınlamaya başladı. Güzel bir müzik ve bilinçaltımıza ulaşan mesaj:”Bir bardak kahve ister misin?”

En yaygın olarak bilinen deney Amerika’da James Vicary adlı reklamcılık uzmanı tarafından 1957 yılında “Piknik” adlı bir filmde uygulanandır. Her 5 saniyede bir izleyicilere 0,003 saniyelik görüntüler aracılığı ile “Aç mısın? Patlamış mısır ye, kola iç.” mesajı iletildi. Film sonunda satışların ciddi bir oranda yükseldiği gözlemlendi.

Bu tür mesajların başarılarını fark edenler, bu tekniği geliştirme, propaganda ve zihin kontrolü için de kullanmanın yollarını araştırdılar ve bunu yaygınlaştırmayı başardılar.

Peki nasıl oluyor bu iş diyorsanız…

Zihnimiz iki bölümden oluşur: Bilinç ve bilinçaltı

Bilinçaltımız, heyecanlarımızın , sezgilerimizin, alışkanlıklarımızın ve güdülerimizin depolandığı bölümdür. Diğer bir deyişle bu, buzdağının görünmeyen kısmıdır.

Siz 5 katlı bir binaya çıkarken merdivenleri saymıyorsunuz ama bilinçaltınızda bu sayı bilinir ve kaydedilir. Bebekliğimize dair hatıraları da bilinçaltımızın kayıtlarının arasında bulmak mümkündür.

Kısaca duyduğumuz, gördüğümüz ama kavrayış olarak algılayamadığımız her şey bilinç altında ileride tekrar kullanılmak üzere veri olarak depolanır ve gelecekteki hareketlerimize yön çizer.

Beyin, gün içinde karşılaştığı binlerce mesajı hızla unutur. Üç tür mesajı ise unutmaz ve bunlar bilinçaltına yerleşir:

Dehşet, seks ve ölüm.

Harry Potter filminden bir görüntü

Bilinçaltı doğası bunlara hayır diyemez. Bunların reklamda ve propaganda da çok açık kullanılma şansları yoktur. Öyleyse en iyi teknik, görüntülerin içine gizlice yerleştirmektir.

Ölüm ve dehşeti çağrıştırmak için kullanılan sembol, kafatası siluetidir.

Seksi çağrıştırmak için yerleştirilen görüntüler ise penis silueti, çıplak vücutlar ve çeşitli şekillerde yazılmış seks yazılarıdır. Bu tür semboller reklamlarda görülmeyecek şekilde konulur böylece bilinçaltına itilir..

Ben bu mesajlara aldanmam diyorsanız eğlenceli bir teste var mısınız…Testi uygulamak için buraya tıklayınız, önce açılan sayfadaki resimlerdeki mesajları bulmaya çalışın ardından bulamazsanız, resimlerin üzerine tıklayınız.

Aşağıdaki video da bu gizli mesajların ilginç örneklerini inceleyebilirsiniz. 

https://youtu.be/h4to2f4L5MU

Aşağıdaki resimler www.worth1000.com adresinde düzenlenen “İnce Değişiklikler” yarışmasından alınmıştır. Bu görüntülerde bir şey incelikli bir şekilde değiştirildi, bakın ne olduğunu bulabilir misiniz. Bilinçaltı mesajlar, ahenksiz kompozisyonlar yaratmaya ve gizli kelimelerin ve görüntülerin gömülmesine dayalı olarak aynı ilkeleri kullanır. Eğer bu görüntülerde nelerin değiştiğini görebiliyorsanız, bilinçaltı mesajları da görebileceksiniz. Eğer sıradışı bir şey göremiyorsanız cevap almak için resimlere tıklayın.


Hint: say Hi

Hint: The window

Oyunuzu bırakın


Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Yorumlar

yorumlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz tamamen ücretsizdir. Tek geliri reklamlardır. Lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.