Titanic Böyle Bulundu

Titanic Böyle Bulundu

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Büyük sırrı bu fotoğraflar çözecek

Araştırmacılar, sonar sistem ve robotlar kullanarak Titanik batığının ilk kez kapsamlı bir haritasını çıkardı. Deniz tabanında 5 kilometreye 8 kilometrelik bir alanda yayılmış gemi parçalarının ve yüzlerce eşyanın yerini gösteren harita, aynı zamanda asla batmayacağı düşünülen Titanik’in 100 yıl önce ilk yolculuğunda bir buz kitlesine çarparak parçalandığı gece neler olduğuna dair de yeni kanıtlar sunuyor.

Araştırmacılar, haritanın geminin kıçının çarpışmadan sonra batmak yerine helikopter pervanesi gibi döndüğünü gösterdiğini söyledi.  Harita, geminin nasıl parçalandığı, nasıl battığı ve tasarımında önemli bir hata yapılıp yapılmadığı gibi sorulara da ışık tutacak.Haritadan elde edilen bilgiler yardımıyla geminin batışının canlandırılacağını belirten araştırmacılar, geminin parçalarının yüzeye çıkarılarak birleştirileceğini ifade etti. Harita çalışmasına 2010 yılında gemi enkazına yapılan dalışlar sırasında başlanmıştı.İngiltere’nin Southampton kentinden 10 Nisan 1912’de New York’a yola çıkan Titanik, 15 Nisan’da bir buz dağına çarpıp 2 bin 228 yolcu ve mürettebatıyla Kuzey Atlantik’in buz gibi sularına gömülmüştü. 1912 yılında buzdağına çarparak batan Titanic’i bulmak için uzun yıllar araştırmalar yapıldı. Batan Titanik’i ilk olarak denizbilimci Robert Ballard 1985’te keşfetti. Ballard ve ekibi 3 bin 657 metre derinde yatan Titanic’in ilk fotoğraflarını çekmeyi başardılar. Bu fotoğraflar 1997’de çekilen 11 oscarlı film için kaynak oluşturmuşlardı.Geminin derinlikte ve her bir santimetrekarede büyük bir basınç altında bulunması, maliyeti 25 milyon dolara ulaşan ve deniz seviyesinden Titanik’in gömülü olduğu yere kadar 2.5 saatte ulaşabilen özel araştırma deniz altı gemilerinin inşa edilmesine yol açtı. Bu denizaltı gemileri ise sadece 3 kişi taşıyabiliyor.Titanik’in denizden çıkartılmasıyla ilgili projeler 1987 yılında başladı ve teknolojinin gelişmesiyle günümüze kadar çeşitli araç ve gereçlerle sürdürülmeye devam ediyor.İşte ünlü geminin etkileyici hikayesi :

1912 yılından kalma bu biletin sahibi, tarihin en şanslı insanlarından. Zira bileti düzenleyen White Star Line deniz şirketi, Titanic’in sahibi olan şirketti. Bilette el yazısı ile belirtilen geminin ismi ise Titanic…  Dünyanın en büyük deniz facialarından birinin yaşandığı Titanic’e bileti olup da, devasa geminin ilk seferini kaçıran bu biletin sahibi, aslında mutlak bir ölümden de kurtulmuştu… İnsanoğlunun hayal gücünün bir ürünü olan bu gemi, aynı zamanda doğa karşısında insanlığın çaresizliğini de gözler önüne sermişti.

1910 yılında White Star Line şirketi, bastırdığı broşürlerle “batması imkansız” bir transatlantiğin reklamını yapıyordu.  1861 yılında İrlanda’da kurulan Harland and Wolff tersanesi, Titanic’i inşa etme görevine 31 Mart 1909 tarihinde başlamıştı.  Her şeyiyle “en büyük”, “en ihtişamlı” ve “en güçlü” olması planlanan Titanic’ten önce kardeş gemisi Olympic inşa edilmiş ve seferlere başlamıştı. Olympic hem Titanic’in öncüsü olmuş, hem de White Star Line’ın üretmeyi planladığı 3 devasa yolcu gemisi için sınıf ismi olmuştu.

Tam 46.328 ton olarak inşa edilen Titanic’i hareket ettirebilmek için iki tane dört silindirli buhar motoru kullanılıyordu. Böylece devasa Titanic’in kalbi tam 59.000 beygir gücü üretiyordu… 1909’da inşasına başlanan Titanic’in gövdesi 31 Mayıs 1911’de bitirildi. Geminin diğer bölümlerinin bitirilmesi de neredeyse bir yıl daha sürdü ve 31 Mart 1912’de tamamlandı. Böylece 269 metre uzunluğunda, 28 metre genişliğinde, 46.328 ton ağırlığındaki bu dev denize indirildi. Titanic’in içi de eşsiz olması için tasarlanmıştı. Gemide bir yüzme havuzu, spor salonu, kütüphaneler ve bir Türk hamamı da yer alıyordu. Bütün bu ihtişamıyla Titanic tam 3.547 kişiyi taşıyabilecek bir gemiydi.

Normalde 3 bacalı olarak tasarlanan gemiye “daha etkileyici görünsün” diye, 4. bir baca daha eklenmişti.  Denize indirildikten sonra Titanic Belfast’tan İrlanda denizine götürüldü ve testlere başlandı.  Bu devasa transatlantiğin ilk seferine katılmak için milyonerler, siyasetçiler, aktör ve aktrisler sıraya girmişlerdi.  Yolcuğunun henüz başında, Southampton limanını terkederken Titanic bir tehlike atlatmış ve New York gemisiyle çarpışmaktan son anda kurtulmuştu.

10 Nisan 1912 günü tarihi yolculuk başladı…

Geminin kumandası Kaptan Edward J. Smith’e verilmişti. Titanic’in ikinci durağı Fransa oldu. Buradan aldığı yolcularla gemi toplam 2.240 kişiyle New York’a doğru yola çıktı.  14 Nisan gecesi sıcaklık neredeyse 0 dereceye kadar düşmüştü. Kaptan Smith, telsizle gelen buzdağı uyarılarını dikkate alıp, geminin rotasını biraz daha güneye çekmişti. Gökyüzü son derece açıktı, ancak ay yoktu. Saat 11.40’da geminin iki gözcüsü köprüye telefonla “Buzdağı, tam önümüzde” mesajını ilettiğinde artık çok geçti. Görevi Kaptan Smith’ten devralan İkinci Kaptan Murdoch, birçoklarına göre hatalı bir karar vererek gemiyi döndürdü ve buzdağı Titanic’e daha sağlam olduğu söylenen burnu yerine, yandan çarpmış ve daha fazla hasar almıştır.  Titanic inşa edilirken 16 su geçirmez bölmeyle korunmuş ve bu bölmelerden 4’ü suyla dolsa bile batmayacak şekilde tasarlanmıştı. Ancak buzdağının çarpmasıyla tam 6 bölme hasar görmüş ve gemi hızla suyla dolmaya başlamıştı.

Sadece dakikalar içerisinde geminin içerisindeki su 2.5 metre yüksekliğe ulaşmıştı. 12.27’de 65 kişi kapasitesi olan ilk kurtarma botu sadece 28 kişiyle suya indirildi. Titanic’te toplam 1.178 kişiyi taşıma kapasitesinde 20 kurtarma botu bulunmaktaydı.

Telsiz operatörleri sürekli yardım çağrıları gönderiyorlardı, ancak Titanic’e en yakın gemi olan Carpathia’nın enkaza varması 4 saat sürecekti. Köprüden, başka bir geminin ışıkları görülse de, bu esrarengiz gemi Titanic’le hiçbir şekilde iletişime geçmemiş, çağrılara yanıt vermemişti.

Saat 2.05’te geminin burnu tamamen sular içerisindeydi. 2.17’de suların yüksekliği güverteye kadar geldi. Geminin yapımında kullanılan malzemenin esneme özelliği olmaması, korkunç sonu hızlandırdı. Gövde içeri dolan sulara dayanamadı ve tam anlamıyla ikiye ayrıldı. Önce burun battı. Birkaç dakika sonra da kıç kısmı saat 2.20’de sulara gömüldü.

Büyük bir dehşetin yaşandığı yaklaşık 2.5 saatlik sürenin sonunda tarihin en büyük deniz kazalarından biri çok ağır bir bilançoyla ortaya çıktı. 2.223 kişiden sadece 706’sı kurtulmuş, 1.516 kişi yaşamını yitirmişti.  Ölenlerin çoğu, -2 derecedeki deniz suyunda hipotermiye girmiş ve yaşamını yitirmişti. Titanic’in batması denizciliği, deniz seyahatlerine yaklaşımı ve gemi tasarımlarını çok derinden etkiledi.

1 Eylül 1985’e kadar yeri keşfedilemeyen enkaz, bu tarihte Dr. Robert Ballard liderliğindeki bir ekipçe bulundu ve tüm dünya Titanik faciasını bir kez daha hatırladı.

Oyunuzu bırakın


Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Yorumlar

yorumlar

GİZEMLER