Yeryüzünün altındaki 5 şey bilim ve bilim insanlarını korkuttu !!

Yeryüzünün altındaki 5 şey bilim ve bilim insanlarını korkuttu !!

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Gezegenimiz geçmişten günümüze sayısız gizeme ve sırra ev sahipliği yapmaktadır. Hala daha üzerinde gezindiğimiz toprakların altında bir gün keşfedilmeyi bekleyen sayısız tarihi kalıntı bulunmaktadır. Biz de bugün sizlere bu gizemli kalıntılardan keşfedilmiş 5 tanesinden bahsedeceğiz.

1. Ağlama Duvarının Altındaki Amfi :

Kudüs’te Ağlama Duvarı‘nın altında gizemli bir amfi bulunmış. Uzun yıllardır arkeologların üzerinde çalıştığı bu keşif en sonunda bulunmuş. Yıllar önce Yahudi tarihçi Flavius Josephus’un bahsettiği bu amfi Kudüs’ün Ağlama duvarının altına inşa edilmiş. Ancak neredeyse iki yüzyıl boyunca hiç kimse bu amfiyi görmemiş. Yaklaşık 150 yıl boyunca arkeologların aradığı amfi nihayet 2017 yılında tesadüf eseri bulunmuş. Yerde garip bir taş fark edildikten sonra çalışmalar başlamış ve sonunda gizemli amfi ortaya çıkarılmış. Kısa bir araştırmanın ardından ise Kudüs’te bulunan bu amfinin Antik Romalılar tarafından inşa edildiği ve şehir meclisinin toplantıları için kullanıldığı anlaşılmıştır.

2. Bağdat Pili :

 1938’de Alman arkeolog Wilhelm Konig tarafından Irak’ın başkenti Bağdat’ın yakınlarında 2 bin yıllık piller keşfedilmiştir. 13 santimetre boyundaki toprak kabın içine monte edilmiş bir bakır silindir, onun etrafındaki demir silindir ve testinin ağzını kapatan asfalttan oluşan bu nesne bilim insanları tarafından dünyanın en eski pili olarak adlandırılmıştır. Çünkü yapılan incelemeler sonunda pilin milattan önce 200’lü yıllara ait olduğu anlaşılmıştır. Bu da eğer iddialar doğruysa elektrik kavramının milattan önce keşfedilip kullandığı anlamına gelmektedir. Ancak bu bilgi o yıllar sadece bir avuç insan tarafından bilinmekteymiş.

3. Balina Fosili :

2016 yılında 4 milyon yaşında olduğu tahmin edilen bir balina fosili bulunmuş. Ancak bu fosil tahmin ettiğiniz gibi deniz veya okyanusta değil, Kaliforniya’da bir tepede bulunmuş. Amerika’daki Santa Cruz Dağları’nda 4 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen balina fosili bulunmuş ve başta bilim insanları olmak üzere herkes büyük şaşkınlık yaşamıştır. Deniz seviyesinin zamanla yükselmesi ve tektonik hareketler sonucunda fosilin dağın tepelerine kadar çıktığı düşünülüyor. Fosil ayrıntılı incelenmek üzere Güney Kaliforniya’daki Paleo Solutions adlı inceleme merkezine götürülmüş.

4. Moa Pençesi :

Sırada en az diğerleri kadar ilginç bir keşif var. Yeni Zelanda’da Owen Dağı’ndaki bir mağaranın derinliklerinde 1986 yılında arkeologlar oldukça iyi korunmuş bir pençe bulmuşlar. Gizemli pençeyi mağaradan dışarı çıkarıp laboratuvara götüren arkeologlar pençenin prehistorik zamana ait uçmayan bir kuş türü olan moa’ya ait olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Ancak çoğu kişi pençelerin uzaylılara ait olabileceğini öne sürmektedirler. Hatta çok sayıda kişi pençeyi insanlıktan önce dünya üzerinde yaşayan uzaylılara ait olabileceğini öne sürmekteler. Peki siz bu gizemli pençe hakkında ne düşünüyorsunuz?

5. Rosetta Taşı :

Rosetta veya Reşit Taşı ise 1799 yılında Napolyon’un Fransız kuvvetlerinin Mısır Seferi sırasında kale yapımında bir subay tarafından tesadüfen bulunmuş ve bulunduktan sonra antik Mısır’ın gizemlerini ortaya çıkarmıştır. Taşı bu kadar ünlü yapan ise taşın antik Mısır Kralı tarafından üç dilde yazılmış olmasıdır. Yani bu diller Mısır’da halkın kullandığı diller olan demotik, hiyeroglif ve antik Yunanca yazılmıştır. Nedeni ise kralın emirlerinin hem o zamanki Mısır’daki Asil kadronun, hem halkın hem de komşu Yunanistan’ın rahatça okuyup anlaması içindir. 3 dilde yazılmış olması sayesinde Rosetta taşı Mısır hiyerogliflerinin çözülmesini sağlamıştır. Bu her ne kadar basit gibi görünse de aslında büyük bir gelişme olmuştur.

Rosetta Taşı ile ilgili makalemiz BUYRUN

Oyunuzu bırakın


Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşınız.

Yorumlar

yorumlar

GİZEMLER